Health Guide Istanbul


info@healthguideistanbul.com.tr
HAKKIMIZDA MEDİKAL SERVİSLER ESTETİK & MEDİKAL HASTANELER & DOKTORLAR OTELLER TERMAL & SPA TURLAR MAPPA TURİLETİŞİM
İstanbul Turları
Alışveriş Turları
» İstanbul Turları

BİZANS VE OSMANLI EMANETLERİNE  TAM GÜNLÜK  KÜLTÜR TURU
Otelinizden özel araçlarımız ile özel rehberimiz eşliğinde  Sultan Ahmet Meydanı, Ayasofya Müzesi, Mavi Camii ve Topkapı Sarayı turuna hareket.

AYASOFYA MUZESI  :
Dünyann en önemli mimari tarihi yapıları arasında yer alan Ayasofya Kilisesi Roma İmparatoru Jüstinianos tarafından ( 527 - 565 ) inşa edilmiştir. Bu yapı daha 6.yüzyılda Dünyanın 8.harikası olarak nitelendirilmiştir.  Fatih Sultan Mehmet tarafından 1453’de camiye çevrilmiştir. 1935 yılından bu yana  Ayasofya Müzesi olarak İstanbul’un en önemli yapıları arasındadır. Pazartesi günleri hariç hergün ziyarete açıktır.

MAVİ CAMİİ ( SULTAN AHMET CAMİİ ) :
1609-1616 sırasında  I. Sultan Ahmet  tarafından inşa edilen, Ortadoğu'nun en görkemli camiidir.
Cami mavi, yeşil ve beyaz renkli İznik çinileriyle bezendiği için ve yarım kubbeleri ve büyük kubbesinin içi de yine mavi ağırlıklı kalem işleri ile süslendiği için Avrupalılarca "Mavi Cami (Blue Mosque)" olarak adlandırılır. Ayasofya'nın 1934 yılında camiden müzeye dönüştürülmesiyle, İstanbul'un ana camii konumuna ulaşmıştır. En büyük özelliği 6 minareli oluşudur.
Aslında, Sultan Ahmet Camii külliyesi ile birlikte klasik dönemin son büyük camisi olarak görülür.

TOPKAPI SARAYI :
Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa edilen Topkapı Sarayı ,1478 yılında resmi ikametgahı olmuştur.
700.000 m2 alanı, Muhteşem Osmanlı hazinesi ve Haremi ile Osmanlı Padişahları’na ev sahipliği yapmıştır..Abdülmecid tarafından yapılan Dolmabahçe Sarayı’nın yapılışına kadar ki süren döneme kadar 380 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu bu saraydan yönetilmiştir.. http://www.topkapisarayi.gov.tr/eng/indexalt.html

YEREBATAN SARNICI :
İstanbul ‘un yer altında yer alan birkaç yüz adet antik sarnıcın en büyüğüdür .6.Yüzyil da Roma İmparatoru Jüstinianos tarafından, At Meydanı’nın diğer tarafında bulunan Büyük Saray’ın su ihtiyacını karşılamak üzere yaptırılmıştır. Suyun içinden yükselen ve sayısız gibi görülen mermer sütunlara bakılarak halk arasında yerinde yerinde bir deyimle "Yerebatan Sarayı" olarak isimlendirilmiştir. Fetihten sonra yaklaşık yüzyıl süreyle sarnıcın varlığı fark edilmemiş; ancak bodrumlarında su biriktiren ve deliklerden sepet sarkıtarak balık tutan insanların varlığının anlaşılmasıyla keşfedilmiştir.
Öğleden sonra , alışveriş turu ;

KAPALIÇARŞI :
Dünyanın  en büyük ve tarihi bakımından en ünlü ve en popüler alışveriş çarşısıdır.. Tarihi kemerleri, antikaları, değerli el yapımı mücevherleri, altınları,el dokuması ipek halıları, dericileri ve hediyelik eşyaları ile Sanatsal bir görsel oluşturan Kapalı Çarsı’nın içinde yaklaşık 4.000 dükkan mevcut olup yurtiçi ve yurtdışından gelen her turistin öncelikli uğrak yeridir.

DOLMABAHÇE SARAYI TUR & TEKNE TURU TAM GÜN :
Sabah Dolmabahçe Sarayı turu için otelden hareket. Özel tekneler ile Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan Boğaz turu.

Dolmabahçe Sarayı Turu :
19.yüzyılda I.Abdülmecid tarafından inşa edilen Dolmabahçe Sarayı , 365 odası ve 22 salonu ile Osmanlı Sultanları’nın son ikametgahı olmuştur. Avrupa’dan getirilmiş antika mobilyalar ve büyük salonda yer alan 4.5 tonluk kristal avize ziyaretçilerini hayrete düşürmektedir.
Ayrıca 600 metre boyunca uzanan deniz kıyısı ile Boğaziçi’nin eşsiz güzellikte ki manzarasına sahiptir.
http://www.healthguideistanbul.com/images/dolmabahce.jpg
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 tarihinde bu sarayda hayata veda etmiştir.

Boğaz Turu özel tekne ile öğle yemeği :
Dolmabahçe Sarayı’na en yakın iskeleden hareket ile özel teknede öğle yemeği ve Boğaz turu.